Sosyal Ağlarda Biz :

Online Hızlı Okuma Testi

BİLİNÇLİ VE BİLİNÇDIŞI ZİHİN

Bütün değişim önce bilinçdışı zihin düzeyinde olur.
Biz daha sonra onun farkına varırız.

NLP, bilinçli zihin ve bilinçdışı zihni, psikolojinin birçok diğer sisteminden daha farklı ve kendine özgü bir yaklaşımla ele alır. NLP' de "bilinçli zihin" terimi şuanda farkında olduğumuz şeylerin tümü anlamında kullanılır. Her zaman için yedi ayrı bilgiyi bilinçli olarak aklımızda tutabiliriz. Bu işlem, bilgiyi düzenleme şekline bağlıdır. Yedi haneli bir telefon numarası düşünün. Bunu yedi tane ayrı rakam olarak ezberleyebilirsiniz, fakat onu bir telefon numarası olarak kabul edip bir bütün halinde hatırlarsanız o zaman hafızanıza yedi tane telefon numarası alabilirsiniz.

NLP' de "bilinçdışı zihin" terimi bilinçli olmayan her şeyi tanımlamak için kullanılır. Bu nedenle, bilinçdışı zihnimiz, normal zamanlarda farkında olmadığımız değişik düşünceler, duygular, hisler, kaynaklar ve olasılıklarla dolu bir "konteynır" gibidir. Dikkatinizi bunlara yönelttiğiniz zaman, bilinçli hale dönüşürler.

Bilinçdışı zihinde olan bazı inanç ve değerler hayatınızı yönlendirir ama siz bunların nedenli güçlü olduğundan asla farkında değilsinizdir. Fizyolojinizin bazı bölümleri daima bilinçdışı zihinde kalır. Kandaki karbondioksit oranı, kalbin nasıl attığı, karaciğerin nasıl çalıştığı gibi. Bu fonksiyon ne kadar önemli olur ve hayati değer taşırsa, bilinçdışı zihinde bulunması bir o kadar olasıdır. Kalbinizin atmasını sağlamayı, sindirim sisteminizi düzenlemeyi ve kemik yapınızı yeniden oluşturmayı bilinçli olarak hatırlamak zorunda kalmanız çok saçma bir şey olurdu.

Bilinçli zihin, bir süvari gibidir. Yönetir, yol gösterir, hedefleri belirler ve yönleri tayin eder. Bunlar daha sonra bilinçdışı zihne aktarılır ve biz bunlara ulaşmak için harekete geçeriz. Bilinçdışı zihin süvarinin istediği yere varmasını sağlamak için gereken işi yapan at durumundadır. Yön tayinini ata bırakmak iyi bir fikir değildir. Aynı şekilde süvarinin ata yolculuğun her saniyesinde ayağını tam olarak nereye atacağını söylemeye çalışması da iyi bir fikir değildir. İşte bu durumda en iyi şey bilinçli ve bilinçdışı zihnin dengeli bir ortaklık oluşturmasıdır.

İnsanlar değişim yapmak için gerekli olan tüm kaynaklara sahiptir yada onları yaratabilir. Bununla beraber, çoğu zaman bu kaynaklardan yoksun olduklarını düşünürler çünkü bunlara ihtiyaç duydukları belirli koşullarda sahip oldukları kaynakların bilincinde değillerdir. Bazı nörofizyolojik araştırmalar yaşadığımız her deneyimin saklandığını ve uygun koşullarda bunlara ulaşabileceğimizi öne sürer. Hepimizin uzun süreli unutulmuş ve tesadüfi bir düşünce ile tetiklenerek bir anda aklımıza gelen olaylarla ilgili deneyimleri vardır, ve bilinçdışı kaynaklar hipnoterapi ve trans yoluyla kullanılabilir.

Psikolojinin bazı sistemleri (örneğin psikanaliz) bilinçdışını baskı altında olan ve dağılmış materyallerle dolu bir depo olarak görür. Bilgeliğe ulaşmak için gerekli her türlü deneyime sahip olduğu için NLP bilinçdışını yardımsever olarak görür.

NLP'nin bilinçdışına karşı sağlıklı bir yaklaşımı vardır. Başlanılabilecek en kolay nokta bilinçli zihindir - neyin farkında olduğumuz ve hayatımızı nasıl yönettiğimiz, hedeflerimizi belirlediğimiz, algıladığımız ve ulaştığımız nokta.

Okuma hızınızı ölçmek için "BAŞLAT" düğmesine tıkladıktan sonra metni okumaya başlayın.
Okumayı bitirdiğinizde "BİTİR" düğmesine tıklayın.