Sosyal Ağlarda Biz :

Anlayarak Hızlı Okuma Nedir?

Anlayarak Hızlı Okuma Nedir?

Kitap okumanın gereğini bilen bir insan için, hızlı okumanın da neden gerekli olduğu bellidir. Çünkü kitap okuyan bir insan, sürekli bir şeyler öğrenme ve kendini geliştirmenin peşindedir. O, sürekli ve hızlı bir şekilde gerekli bilgilere ulaşmak ve kendini geliştirmek ister. Günümüz dünyasında bilim ve tekniğin hızla gelişmesi, insanların işlerini kolaylaştırıyor gibi görünse de çağımızın değişen şartları insanın üzerindeki yükü, yükün niteliğini değiştirerek artırmaktadır. Bundan dolayı da insan, az zamanda çok iş başarmak zorunda kalmaktadır. Okunması gereken yazıların çokluğu, zamanın azlığı insanları daha hızlı okuyabilmek için bilimsel araştırmalar yapmaya itmiştir. Okuma hızı, bilimsel yöntemle artırılabilir. Çünkü okuma hızı üzerinde çalışma yapılırsa elde edilecek bir beceridir. Hızlı okuma, sonradan kazanılan davranışlar arasında yer alır. Hızlı okuma kişilerin çabukluk, kavrama ve öğrenme yeteneklerini geliştirerek, daha önceki okuma süresine kıyasla, dakikada okudukları kelime sayısını ve anlama düzeylerini artırmaları demektir.

Temel anlamda hızlı okuma sonradan edinilebilen bir beceri olduğundan dolayı, aslında bir alışkanlık değişimidir. Her alışkanlığın değişebilmesi için bir süre gerekmektedir. Hızlı okumada bu süre maximum 1 aydır. Doğru, sıralı ve kordineli yapılan göz egzersizleri ile rahatlıkla 30 günde hızlı okumaya geçilebilir. TRAKYA HIZLI OKUMA olarak sizler için hazırladığımız 30 kurdan oluşan egitimimizde kullandığımız teknikler, bireyin yaşına ve grubuna göre özel hazırlanmış ders kurları, seviyeler ve metinler ile hızlı okuma artık çok kolay bir hal almıştır. 

Günümüzde hızlı okuma adına bir çok eğitim materyalleri ve kitaplar bulunmaktadır.Ancak bu materyal,kitap ve bazı hızlı okuma eğitim kurumlarında kullanılan programların tamamına yakını GENEL BİR SEVİYEDE hazırlanmıştır!Yani ilkokul öğrencisiyle üniversite öğrencisi aynı programla eğitilmektedirler(!).Dolayısıyla böyle bir eğitim haliyle tam anlamıyla başarıya ulaşamamaktadır. TRAKYA HIZLI OKUMA geliştirdiği özel uygulamalar ile sizlere kordineli bir eğitim sunmaktadır. Her eğitim grubunun seviyeleri, hızları, metinlerin seviyeleri ve kelimelerin seviyeleri sizlere özel hazırlanmışdır. Web üzerinden yaptığınız her alıştırma sistem tarafından kaydedilir. Gelişiminizi sizler için raporlar. Eğitimin sonunda takistoskop gelişiminizi, okuma hızı gelişiminizi ve anlama oranının gelişimini görebilirsiniz.

TRAKYA HIZLI OKUMA olarak bölgemizde, Edirne ve çevre illerde bu farklı eğitimi tüm kurumlarda uygulamayı amaçlarak tüm bölgenin eğitim gelişimine katkı sağlamayı hedeflemekteyiz.