Sosyal Ağlarda Biz :

Neden Hızlı Okunmaz?

Neden Hızlı Okunmaz?

 

Görme alanının dar olması, okunan metinde bir kelimelik bloklar halinde okuma yapılması yavaş okuma sebeplerindendir. Bu şekilde yapılan okumalarda göz çok fazla sıçrama yapar. Online eğitim sistemi ile görme alanı genişletip, blok okumalarda ki kelime sayısı artırıldığında göz daha az sıçrama yaparak okuma hızını arttırılır.
 
Okuma esnasında gözler bir fotoğraf makinasının çalışma kapasitene sahiptir. Okunan metnin resimlerini çekerek beyine gönderir; beyinde daha önce öğrenmiş olduğu bu sembolleri çözer. Sembolleri birleştirirek ana fikre ulaşır.
 
Beyin normal şartlar altında bir dakikada 1600 kelimeyi okuyup anlayabilir. Okumanın yapıldığı anda göz kasları beyinin hızına ulaşamadığında, beyinin kapasitesi altında bir çalışma yaptığında bir dakikada okunabilecek kelimenin çok daha altında kelimeyi okur. Boşta kalan kısımda da günlük işlerini düşünmek için ayırır. Online hızlı okuma eğitimi sayesinde göz kaslarının geliştirilmesi ile dikkat eksikliği, yoğunlaşamama gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.